Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

Γυναικείο: ΑΟ Νήαρ Ηστ - ΓΣ Προμηθέας 45-45, παράταση 53 - 55

Για την 15η αγωνιστική (4η του Β' γύρου) του πρωταθλήματος της Β' ΕΣΚΑ Γυναικών, η ομάδα μας σήμερα στο κλειστό της Νήαρ, μετά από ένα καλό παιχνίδι με συναρπαστικό φινάλε, ηττήθηκε στην παράταση από την ομάδα του ΓΣ Προμηθέα με σκορ 53-55.

Αρκετά καλό παιχνίδι με δραματικό φινάλε παρακολουθήσαμε σήμερα στο κλειστό της Νήαρ.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν δυνατό, νευρικό κι αμφίρροπο. Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά όταν η ομάδα του Προμηθέα πέρασε μπροστά για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδος με σκορ 7-11. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Προμηθέα συντηρούσε μία διαφορά 4-5 πόντων μέχρι τα τελευταία λεπτά όταν η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι και τελικά το ημίχρονο να κλείσει 23-24.
Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν καλύτερη, αρκετά καλή στην άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση και με ένα επιμέρους σκορ 16-8 έφερε το παιχνίδι στο 39-32. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η ομάδα μας και στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, πήρε μία διαφορά 10 πόντων, 44-34, αλλά δυστυχώς η συνέχεια από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά δεν ήταν ανάλογη. Πολλά λάθη, νευρικές κι άστοχες επιλογές στην επίθεση, πολλά τα φάουλ που σφυρίχτηκαν εις βάρος μας και 1 λεπτό πριν το τέλος η ομάδα του Προμηθέα ισοφάρισε το παιχνίδι 45-45, (έχοντας 9 από τους 13 πόντους της με βολές),  σκορ που ήταν και το τελικό της κανονικής περιόδου.
Στην 5λεπτη παράταση η ομάδα μας χωρίς τις Ιωάννα και Βαρβάρα, που είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ στα τέλη της κανονικής περιόδου, προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε τελικά. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο και τελικά ένα εύστοχο λέι απ 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έφερε την ομάδα του Προμηθέα μπροστά στο σκορ 53-55 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Προμηθέα για τη νίκη της και καλή συνέχεια !
Συγχαρητήρια και στα κορίτσια της ομάδας μας για την προσπάθειά τους σε ένα παιχνίδι που μπορούσαν και άξιζαν τη νίκη !

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  53 - 55

Διαιτητές : Μακρής, Σάκκης

Δεκάλεπτα : 7-11, 23-24, 39-32, 45-45, παράταση 53-55

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καλαμάρας) : Ρουμελιώτη 18(1), Κεχαγιά 5, Ζιαζοπούλου, Κιόρογλου, Τσικουδή 9, Μπότση 13, Στρατηγού 4, Παναγιωτοπούλου 1, Μπαλαμπάνη 3, Σουλέ.

ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μανουσάκης) : Βερροιοπούλου, Χαραλαμπίδου, Λιαροκάπη 12(1), Στρατίκη, Λυμπεροπούλου 3, Τσερέκλα 4, Αλωνιστιώτη, Καπράνη 21(1), Σαρατσιώτη, Στάθη 2, Γκίζη, Παπούλια 13.