Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2010

Κορασίδες: ΑΟ Νήαρ Ηστ - ΓΣ Αμαρουσίου 54-51

Για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ Κορασίδων, η ομάδα μας σήμερα στην Καισαριανή, επικράτησε του ΓΣ Αμαρουσίου με σκορ 54-51.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, πραγματικό ντέρμπυ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, με το σκορ να φθάνει σε υψηλά επίπεδα (105 πόντοι συνολικά). Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν καλύτερη και προηγήθηκε 16-12. Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο η Μαρουσιώτικη ομάδα ήταν πιό εύστοχη, εκμεταλλεύτηκε την αδικαιολόγητη νευρικότητα και την πολύ κακή άμυνα της ομάδας μας κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο 24-24 και στο τρίτο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά με 38-41. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Μαρούσι να παίρνει μία διαφορά μέχρι και 7 πόντους αλλά η ομάδα μας βρήκε τη δύναμη και τους τρόπους να διασπάσει αποτελεσματικά την επί 40 λεπτά ( ! ) κλειστή ζώνη του Αμαρουσίου, να μειώσει τη διαφορά και στα τελευταία λεπτά να γυρίσει το παιχνίδι και τελικά να το κερδίσει με 54-51.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για τη νίκη της και στο Μαρούσι για την πολύ καλή προσπάθεια των κοριτσιών του !

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 54-51

Δεκάλεπτα: 16-12, 24-24, 38-41, 54-51

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Πιλικιάν): Λιατίφη, Σιδεράκη 32 (1), Τσίπρα 8, Καμουζά, Φρίσκου, Ερτσενιάν 2, Αμαραντίδου, Ραβάνογλου, Σώμου 6 (1), Βεϊοπούλου 2, Λιακοπούλου 2, Παπαγεωργίου 2.

ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κωνσταντίνου): Γεωργίου, Καρυώτη 9, Παλαιοκρασσά, Καίσαρη 24 (3), Μπλόσκα, Κωνσταντίνου 10, Ανωγάτη 4, Παλαιοκρασσά, Παπαδημητρίου 2, Δαμιανού, Παπανικολάου, Κασιούμη 2.