Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

Γυναικείο: ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες - ΑΟ Νήαρ Ηστ 59 - 35

Για την 16η αγωνιστική (5η του Β' γύρου) του πρωταθλήματος της Β' ΕΣΚΑ Γυναικών, η ομάδα μας στο κλειστό "Στ. Καλαϊτζής" της Νέας Ερυθραίας, γνώρισε την ήττα από την ομάδα των Αμαζόνων με σκορ 59-35.

Ενα εξαιρετικό 10λεπτο της ομάδας μας, το 2ο του παιχνιδιού (4-13 σκορ περιόδου) κι ένα πολύ κακό 10λεπτο, το 3ο του παιχνιδιού (23-6 σκορ περιόδου) ήταν τα χαρακτηριστικά του σημερινού παιχνιδιού.
Οι Αμαζόνες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού κλείνοντας το 1ο 10λεπτο με σκορ 19-9. Στο 2ο 10λεπτο η ομάδα μας ήταν εξαιρετική, αιφνιδίασε τους αντιπάλους της, κατάφερε να ισοφαρίσει  το παιχνίδι 21-21 για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με σκορ 23-22.
Οσους πόντους έβαλαν οι Αμαζόνες στο πρώτο ημίχρονο τους έβαλαν μαζεμένους στο 3ο δεκάλεπτο, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους με την εμπειρία τους και την δύναμή τους, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 18 πόντους, 46-28. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας προσπάθησε να μειώσει αλλά η δύναμη των Αμαζόνων κάτω από τα καλάθια δεν άφηναν περιθώρια για κάτι καλό. Η  διαφορά στο τέλος του παιχνιδιού αυξήθηκε ακόμα περισσότερο για να πάρουν τελικά οι Αμαζόνες το παιχνίδι με τη μέγιστη διαφορά των 24 πόντων, 59-35. Θεοδωράτου (26 πόντοι) και Λαζάρου (17 πόντοι) πέτυχαν τους 43 από τους 59 πόντους των Αμαζόνων !

Συγχαρητήρια στην ομάδα των Αμαζόνων, τους ευχόμαστε καλή συνέχεια και να πετύχουν τους φετινούς στόχους τους !
Περαστικά στον coach Καλαμάρα ο οποίος λόγω ασθένειας δεν ήταν στον πάγκο της ομάδας μας σήμερα.

ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ - ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ  59 - 35

Διαιτητές: Σπηλιωτόπουλος, Δημητριάδης

Δεκάλεπτα: 19-9, 23-22, 46-28, 59-35

ΑΟΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Μπρόμπεργκερ): Νησιωτάκη 2, Παπαγγέλου Α., Μουτεβελη 2, Γαργαρέτα 6, Λαζάρου 17, Ρίζου 6, Γείτονα, Οικονομάκου, Θεοδωράτου 26(2), Πανουσοπούλου, Παπαγγέλου Ε., Γώγου.

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καπλαντζής): Σιδεράκη 9, Κεχαγιά, Ζιαζοπούλου, Σουλέ, Κιόρογλου, Τσικουδή 11, Μπότση 3(1), Στρατηγού, Παναγιωτοπούλου, Μπαλαμπάνη, Ρουμελιώτη 12(1).