Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

Γυναικείο: ΑΟ Νήαρ Ηστ - ΑΟ Άρης Πετρούπολης 44 - 38

Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β'ΕΣΚΑ Γυναικών, σήμερα στο κλειστό της Νήαρ η ομάδα μας επιβλήθηκε του Άρη Πετρούπολης με σκορ 44-38, πετυχαίνοντας τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα !

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά και κάνοντας το καλύτερό της 10λεπτο μέχρι σήμερα, τελείωσε με 13-9 το 1ο δεκάλεπτο. Ο Αρης στο 2ο δεκάλεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι, ήταν πιό εύστοχος και πέρασε μπροστά κλείνοντας το ημίχρονο με 19-21. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν καλύτερη, έπαιξε καλή άμυνα, πήρε αμυντικά κι επιθετικά ρημπάουντς που τόσο της έλειψαν σε προηγούμενα παιχνίδια και πέρασε ξανά μπροστά με 34-29. Συνεχίζοντας το ίδιο καλά σε άμυνα και ευστοχώντας σε κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα μας έφθασε μέχρι και 10 πόντους τη διαφορά, δεν επέτρεψε στον Αρη να πλησιάσει περισσότερο από τους 4 πόντους και τελικά κατέκτησε δίκαια την πρώτη της νίκη με 44-38.

Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την πολύ καλή εμφάνισή τους και τη νίκη τους! Σήμερα ήταν όλες τους πολύ καλές, έπαιξαν με ενθουσιασμό και πάθος, που διακρίνει το νεαρό της ηλικίας τους, αλλά ταυτόχρονα και με μυαλό και υπομονή κι έδειξαν ότι μπορούν να έχουν καλύτερη συνέχεια.

Καλή συνέχεια στην ομάδα του Αρη Πετρούπολης ! Ελπίζουμε τα 2 κορίτσια του που βγήκαν κατά τη διάρκεια του αγώνα με τραυματισμό να μην έχουν κάτι το σοβαρό.

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 44 - 38

Διαιτητές: Πέτρου, Ρουμελιώτης

Δεκάλεπτα: 13-9, 19-21, 34-29, 44-38

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καλαμάρας): Σιδεράκη 11(1), Κεχαγιά 2, Ζιαζοπούλου, Μούντζια, Κιόρογλου, Τσικουδή 11, Μπότση 9, Στρατηγού 2, Παναγιωτοπούλου, Μπαλαμπάνη, Σουλέ, Ρουμελιώτη 9(1).

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μαντζάκος): Καρτσωνάκη, Γρηγοριάδη 6(2), Σωτηρίου 2, Ζαρκαδούλα, Θεοδωροπούλου, Ιακωβάκη 2, Νικολοπούλου 10, Τζώλου 7(1), Λαμπροπούλου 10 (2), Ακράτου, Δημητράκη 1.